TAVASZ

16473500_1377181122352021_6236455999368993367_n.png

Megérkezett a Várva-várt, Örömmel teli, Napsütötte Tavasz első pillanata. Hálásak is vagyunk a Tavasztündéreknek a varázslásért, a virágzásért, a jókedvért, vidámságért. Átmeneti ez az állapot: A Régi már nem működik, az Újra meg még nem értünk meg teljesen. Óvatosan haladunk még lépésről lépésre, téglánként építjük a jövőnket, De minden esetre beizzítottuk energiáinkat, s a FÉNY hatására megnövekedett endorfin és szerotonin szintünk segítségével magasabb lendületszámra kapcsoltunk.

Nem volt könnyű idáig eljutni, a nem működő dolgokat elengedni az olvadást követő áradások tisztára mosó vízsodrásaival. A természet is csak most ébredezik nyugtalan téli álmából. A gazdák ásnak, szántanak, vetnek, mi pedig tavaszi nagytakarítást végzünk és útnak indítjuk, ápolgatjuk céljaink, vállalkozásaink elültetett magvait. Kiböjtöltük ezt az időt. Kivártuk!

A VÁRAKOZÁS művészet, amikor is megtanuljuk, hogy MINDEN VÁLTOZIK, minden múló dolog. Közben kialakul bennünk az a REMÉNY, hogy megsejtjük, " Egyszer kisüt a nap " megint. A Várakozásban megerősödik a Hitünk, ami minden nehézségen átsegít. A téli időszakban kívül, de ugyanakkor belül is legyőzzük a sötétséget, hogy aztán a FÉNY hozzásegítse a virágot a nyíláshoz, az embert a beteljesüléshez. Ez hozza el, hogy Örömmel lépjünk tovább utunkon, magunkban fenntartva és kifelé közvetítve egy szeretettelibb világot. Ezt a folyamatot szimbolizálja a Tarot IX. kártyája: A REMETE, minek jelentése: belső fejlődés, erőgyűjtés, a mélységek megismerésének időszaka, amikor is Tisztánlátóvá válhat az ember. Összpontosítás valami ÚJ KEZDET ELŐTT.

" A Léleklátáshoz elérkezés: A MEGKÜLÖNBÖZTETNI TUDÁS. " - írja Müller Péter.  

Assisi Szent Ferenc is pont ezért imádkozott  a következőképpen:

" Uram, adj Türelmet, hogy Elfogadjam, amin nem tudok változtatni,

Adj Bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet, és

Adj Bölcsességet, hogy a kettő között különbséget tudjak tenni."

A Tavasz rengeteg családi, társadalmi és egyházi ünnepben gazdag. Talán a legjobban a Húsvétot várjuk, mert tele van sok olyan népszokással, amit kicsik és nagyok is szeretnek, élveznek. Mindannyian köszöntjük benne a Tavasz eljövetelét, ünnepeljük a teremtést, a termékenységet és nem csak egyházi értelemben: A FELTÁMADÁST, AZ ÚJJÁSZÜLETÉST.

Számomra, gyerekkorom óta, csodálatos élmény mindig a természet újraéledése. A  Városliget mellett laktunk és a szüleimmel sok időt töltöttem a parkban tavasztól őszig minden zegzugot bejárva, minden fűszállal, bokorral, katicával, szitakötővel "elbeszélgetve". Figyeltem a fák rügyezését, a munkálatokat a BOTANIKUS KERTBEN. Már csecsemő koromtól kezdve. Imádtam az aranyhalakat a medencében, kívántam is jó sokat tőlük, hisz mindig tele volt az alja aprópénzzel. Picinek még úgy gondoltam, hogy nekik van közük hozzá. Nagyobbacska lévén már a növények latin neveit is megtanultam, mert kis táblák jelezték azokat is Az utóbbi évtizedekben el is szomorodtam, hogy már nem tudtam a sziklakertben olvasgatni, mert tönkrement a növényállomány, a padok eltűntek, nem gondoskodott róla senki, mert nem tudta anyagilag támogatni a kerületi önkormányzat. Sokszor gondoltam arra, ha az élet úgy hozná, hogy anyagilag megtehetném: SZÍVESEN ÖRÖKBE FOGADNÁM IFJÚSÁGOM TÜNDÉRKERTJÉT.

Nagyot dobbant a szívem tegnap előtt, mert az egyik tv műsorban a következőkre lettem figyelmes:  

A VILÁG 4 LEGJOBB NAGYPROJEKTJE KÖZÉ KERÜLT A VÁROSLIGET FEJLESZTÉSE A LEGJELENTŐSEBB NEMZETKÖZI INGATLANSZAKMAI KIÁLLÍTÁSON CANNES-BAN.

Zene volt fülemnek, fénycikázás lelkemnek, amikor a következőket hallottam: " A zsűri döntésében komoly szerepet játszott, hogy a Városliget átfogó megújítása a több mint 200 éves park hagyományainak tiszteletben tartásával fog megvalósulni: egyszerre újulnak meg a már itt lévő évszázados intézmények, új múzeumok épülnek olyan sztárépítész-irodák közreműködésével, mint a SANAA  és a Sou Fujimoto Architect, de mindezekkel párhuzamosan rehabilitálják a park természeti értékeit, jelentősen növelik zöldfelületeit és környezettudatos megoldásokkal zéró emissziós övezetté alakítják a teljes területet." / 888.hu /

Nagyon szurkolok, hogy a Budapesti Liget Projekt  nyerje meg a zsűri nagydíját, mert azt érzem, hogy ez a terület, ahol rengeteg turista is gyönyörködik folyamatosan a  Világörökség ezen természeti szépségében, nagyon megérdemli, hogy fejlesszék, ápolják, méltóképpen gondját viseljék mindannyiunk örömére. Ez már inkább járható út, mint a korábban elkészített 2024-es olimpiai úszóstadion városligeti látványterve. 

Mindkettőről vannak kisfilmek a Youtube-on. Az előbbiről a következő címen:

Kíváncsi vagy, milyen lesz? Ilyen lesz a Liget!

Reménykedem, hogy ez a terv is megvalósul, s a Városliget is Újjászületik velünk együtt. Nem tudom mennyi időt venne igénybe, de bízom benne, hogy unokáim is látni fogják velem együtt és SOK SZÉP TAVASZT KÖSZÖNTÜNK még benne!

 

ÁPRILY LAJOS:  MÁRCIUS

 

A nap tüze, látod,

a fürge diákot

a hegyre kicsalta: a csúcsra kiállt.

Csengve, nevetve

kibuggyan a kedve

s egy ős evoét a fénybe kiált.

 

Régi, kiszáradt

tó vize árad,

néma kutakban a víz kibuzog.

Zeng a picinyke

szénfejű cinke

víg dithyrambusa: dactilusok.

 

Selymit a barka

már kitakarta,

sárga virágját bontja a som.

Fut, fut az áram

a déli sugárban

s hökken a hó a hideg havason.

 

Barna patakja

napra kacagva

a lomha Marosba csengve siet.

Zeng a csatorna,

zeng a hegy orma,

s zeng - ugye zeng, ugye zeng a szíved?

 

Kis Györgyi - Kineziológus

dsc09847.JPG